Během práce může naše aplikace zapsat dočasná data jednou do každého bloku na disku nebo může zápis opakovat několikrát do stejného bloku. Poté (v každém případě) budou všechna dočasná data smazána, aby se uvolnilo místo na disku. Proč tedy máme možnost data několikrát přepsat, pokud přesto budou smazána?
Mnoho disků je vybaveno vestavěným mikročipem, který řídí operace čtení a zápisu pomocí vnitřního systému mezipaměti. Tento hardware umístěný uvnitř samotného disku nesouvisí s vaší základní deskou, procesorem ani operačním systémem a chová se nezávisle.
V některých ojedinělých případech mohou některé čipy ukládat do mezipaměti aktuální operaci zápisu a pokud hned po ní přijde další - smazání - mohou první zápis ignorovat, protože bude stejně smazán. A pokud je logika čipu nastavena tak, jak je popsáno - data nebudou skutečně zapsána, ale pouze hlášena jako zapsaná.
Mohou existovat jiné scénáře, je to jen příklad, ale problém je stejný - data by se před smazáním ve skutečnosti nezapsala.
Logika mikročipu disku se mění od výrobce k výrobci a je těžké předvídat nebo vědět, jak software pro ukládání dat na disk skutečně zapisuje data. Dobrá zpráva, že tento problém se vyskytoval velmi zřídka a s malými částmi dat.
Aby se předešlo těmto problémům, všechny bezpečnostní agentury doporučují data několikrát přepsat. Obvyklé doporučení je od 3 do 7. U paranoidních případů do 40.
V našich vlastních testech vždy stačil i 1 cyklus. Od roku 2008 jsme se s tímto problémem nikdy nesetkali.