Tijekom rada, naša aplikacija može pisati privremene podatke jednom u svaki blok na disku ili može ponoviti pisanje nekoliko puta u isti blok. Nakon toga (u svakom slučaju) svi privremeni podaci bit će izbrisani kako bi se oslobodio prostor na disku. Dakle, zašto imamo opciju prebrisati podatke nekoliko puta, ako će se ipak izbrisati?
Mnogi diskovi opremljeni su ugrađenim mikro čipom koji kontrolira operacije čitanja i pisanja koristeći interni sustav predmemoriranja. Ovaj hardver koji se nalazi unutar samog diska, nije povezan s vašom matičnom pločom, procesorom ili operativnim sustavom i djeluje neovisno.
U nekim rijetkim slučajevima neki čipovi mogu predmemorirati trenutnu operaciju pisanja i ako odmah nakon nje dolazi druga - brisanje - mogu ignorirati prvo pisanje, jer će ono ionako biti izbrisano. A ako je logika čipa postavljena kako je opisano - podaci neće biti stvarno zapisani, već samo prijavljeni kao što su zapisani.
Mogu biti i drugi scenariji, to je samo uzorak, ali problem je isti - podaci se zapravo ne bi upisali prije brisanja.
Logika mikročipa diska mijenja se od proizvođača do proizvođača i teško je predvidjeti ili znati kako softver za predmemoriju diska stvarno zapisuje podatke. Dobra vijest je da se ovaj problem događao vrlo rijetko i s malim dijelovima podataka.
Kako bi se spriječili takvi problemi, sve sigurnosne agencije preporučuju brisanje podataka nekoliko puta. Uobičajena preporuka je od 3 do 7. Za paranoične slučajeve do 40.
U našim vlastitim testovima čak je i 1 ciklus uvijek bio dovoljan. Nikada se nismo suočili s ovim problemom od 2008.