Počas práce môže naša aplikácia zapísať dočasné údaje raz do každého bloku na disku alebo môže zápis opakovať niekoľkokrát do toho istého bloku. Potom (v každom prípade) budú všetky dočasné údaje vymazané, aby sa uvoľnilo miesto na disku. Prečo teda máme možnosť niekoľkokrát prepísať údaje, ak sa aj tak vymažú?
Mnoho diskov je vybavených vstavaným mikročipom, ktorý riadi operácie čítania a zápisu pomocou interného systému vyrovnávacej pamäte. Tento hardvér sa nachádza vo vnútri samotného disku, nesúvisí s vašou základnou doskou, procesorom ani operačným systémom a pôsobí nezávisle.
V niektorých zriedkavých prípadoch môžu niektoré čipy uložiť do vyrovnávacej pamäte aktuálnu operáciu zápisu a ak hneď po nej príde ďalšia - vymazanie - môžu ignorovať prvý zápis, pretože bude aj tak vymazaný. A ak je logika čipu nastavená tak, ako je popísané - dáta sa nebudú skutočne zapisovať, ale iba hlásiť ako zapísané.
Môžu to byť aj iné scenáre, je to len príklad, ale problém je rovnaký – údaje by sa pred odstránením v skutočnosti nezapísali.
Logika mikročipu disku sa mení od výrobcu k výrobcovi a je ťažké predpovedať alebo vedieť, ako softvér vyrovnávacej pamäte disku skutočne zapisuje údaje. Dobrá správa, že tento problém sa vyskytoval veľmi zriedkavo as malými časťami údajov.
Aby sa predišlo takýmto problémom, všetky bezpečnostné agentúry odporúčajú niekoľkokrát prepísať údaje. Obvyklé odporúčanie je od 3 do 7. Pre paranoidné prípady do 40.
V našich vlastných testoch vždy stačil aj 1 cyklus. Od roku 2008 sme sa s týmto problémom nestretli.