Miks isegi pärast prügikasti tühjendamist saab kustutatud faile taastada?
Faili sisu asub teie kõvakettal plokkides. Need plokid võivad asuda ükshaaval või ketta erinevates kohtades. Iga faili plokkide asukohad, mis on salvestatud spetsiaalses süsteemiandmebaasi nimega Master File Table või MFT. Kui avate mõne faili, teab Windows selle sisu asukohta lihtsalt sellele andmebaasile juurdepääsu kaudu. Pange tähele, et fail võib olla defragmenteeritud ja selle sisu võib kettale hajutada.
Kui kustutate faili (pärast prügikasti tühjendamist), ei eemaldata seda füüsiliselt kettalt. Selle asemel märgib Windows faili Master File Table ainult kustutatuks. "Kustutatud" faili plokid muutuvad vabaks ruumiks (sisaldavad endiselt vana faili sisu) ja Windows saab kirjutada nendesse plokkidesse mis tahes uusi andmeid. Väikeste failide sisu ei paigutata ketta plokkidesse üldse, selle asemel on väikesed failid salvestatud otse MFT-sse kiireks juurdepääsuks.
Nii töötab Windows OS.
Kustutatud failidele pääseb juurde igaüks, kui märgib kustutatud faili MFT-s "olemasolevaks". See "taastab" kustutatud failid, olenemata sellest, millal need kustutati – päev tagasi või paar aastat tagasi. Põhjuseks on see, et failiplokke ei kirjutanud uus fail üle.
Sageli saab kustutatud faili sisu osaliselt uute andmetega üle kirjutada ja sellisel juhul saame kustutatud faili taastada vaid osaliselt.
Kustutatud faili taastamiseks ei pea te olema FBI agent. Meil on turul palju rakendusi, mis teevad selle teie eest mõne klõpsuga.