Dlaczego nawet po opróżnieniu Kosza usunięte pliki nadal można odzyskać?
Zawartość pliku jest przechowywana w blokach na dysku twardym. Bloki te mogą być umieszczone jeden po drugim lub w różnych miejscach dysku. Lokalizacje bloków dla każdego pliku zapisane w specjalnej systemowej bazie danych zwanej Master File Table lub MFT. Gdy uzyskujesz dostęp do jakiegoś pliku, system Windows zna lokalizację jego zawartości po prostu uzyskując dostęp do tej bazy danych. Należy pamiętać, że plik może zostać zdefragmentowany, a jego zawartość może zostać rozrzucona po całym dysku.
Kiedy usuwasz plik (po opróżnieniu Kosza), nie jest on fizycznie usuwany z dysku. Zamiast tego system Windows zaznacza plik jako „usunięty” jedynie w Master File Table . Bloki „usuniętego” pliku stają się dostępne jako wolne miejsce (nadal zawierające zawartość starego pliku), a system Windows może zapisywać w tych blokach dowolne nowe dane. Zawartość małych plików nie będzie w ogóle umieszczana w blokach dysku, zamiast tego małe pliki będą przechowywane bezpośrednio w MFT, w celu szybkiego dostępu.
Tak działa system operacyjny Windows.
Każdy może uzyskać dostęp do usuniętych plików, po prostu zaznaczając usunięty plik jako „istniejący” w MFT. Spowoduje to „odzyskanie” usuniętych plików, niezależnie od tego, kiedy zostały usunięte – dzień temu czy kilka lat temu. Dzieje się tak, jeśli bloki pliku nie zostały nadpisane nowym plikiem.
Często zawartość usuniętego pliku może zostać częściowo nadpisana nowymi danymi i w takim wypadku możemy jedynie częściowo przywrócić usunięty plik.
Aby przywrócić usunięty plik, nie musisz być agentem FBI. Na rynku mamy mnóstwo aplikacji, które zrobią to za Ciebie kilkoma kliknięciami.