W trakcie pracy nasza aplikacja może jednorazowo zapisywać dane tymczasowe do każdego bloku na dysku lub może zapisywać wielokrotnie do tego samego bloku. Następnie (w każdym razie) wszystkie dane tymczasowe zostaną usunięte, aby zwolnić miejsce na dysku. Dlaczego więc mamy możliwość kilkukrotnego nadpisania danych, skoro i tak zostaną one usunięte?
Wiele dysków wyposażonych jest we wbudowany mikrochip, który kontroluje operacje odczytu i zapisu za pomocą wewnętrznego systemu buforowania. Ten sprzęt znajduje się wewnątrz samego dysku, nie jest powiązany z płytą główną, procesorem ani systemem operacyjnym i działa niezależnie.
W niektórych rzadkich przypadkach niektóre chipy mogą buforować bieżącą operację zapisu, a jeśli zaraz po niej nastąpi kolejna operacja - usunięcie - mogą zignorować pierwszy zapis, ponieważ i tak zostanie on usunięty. A jeśli logika chipa jest ustawiona zgodnie z opisem - dane nie będą tak naprawdę zapisane, a jedynie raportowane tak, jak zostały zapisane.
Mogą istnieć inne scenariusze, to tylko próbka, ale problem jest ten sam - dane nie zostaną faktycznie zapisane przed usunięciem.
Logika mikrochipów dysku zmienia się w zależności od producenta i trudno jest przewidzieć lub wiedzieć, w jaki sposób oprogramowanie buforujące dysku naprawdę zapisuje dane. Dobra wiadomość, że ten problem zdarzał się bardzo rzadko i przy małych fragmentach danych.
Aby zapobiec takim problemom, wszystkie agencje bezpieczeństwa zalecają wielokrotne nadpisywanie danych. Zwykle zalecana liczba wynosi od 3 do 7. W przypadku paranoi do 40.
W naszych własnych testach zawsze wystarczał nawet 1 cykl. Od 2008 roku nie spotkaliśmy się z tym problemem.